TRADIČNÍ ČÍNSKÁ BYLINNÁ MEDICÍNA

PRŮJEM (diarea)

Definice PRŮJMU

Průjem nebo diarea je oběcne nepříjemný stav, když trpící má častou kapalnou (též) nekontrolovatelnou defekaci (vylučování výkalů).

Akutní infekční průjem je častou příčinou smrti v rozvojových zemích (zejména u dětí), v počtu 5 - 8 milionů obětí ročně. Nejvíc výskytů těchto obětí je pro nedostatek adekvátní pitné vody a nedostateční kapacitě eliminace splašků; separace pitné vody od kontaminovaných splašků je též velký problém. Průjem není samostatná nemoc. Je to příznak poruchy zejména trávicího ústrojí (střev, žaludku, jater, slinivky). Průjmem označujeme 3 a více vodnatých, neformovaných stolic za den. Ve stolici se může objevit krev, hlen, hnis nebo nenatrávené zbytky jídla.

 

Co je to PRŮJEM

Tento stav se může vyskytnout jako symptom infekcealergie, potravinové intolerance, nemoci z potravin nebo extrémního předávkování vitamínem C nebo magnéziem. Dočasný průjem může též rezultovat z užívání léků - laxativ (projímadel) nebo velkého množství určitých jídel jako sušených švestek s laxativními vlastnostemi. Jsou jiné stavy obsahující některé, ale ne všechny symptomy průjmu, a proto formální medická definice průjmu zahrnuje defekaci víc než 200 gramů denně (i když formální vážení výkalů na určení diagnózy se prakticky nerealizuje). Průjem nastane když nedostatečné množství tekutin se absorbuje střevem. Jako část zažívacího procesu, nebo pro příjem tekutin, potrava se mixuje s velkým množstvím vody. Proto strávená potrava je v podstatě tekutá před dosažením střeva. Střevo absorbuje vodu, nechávajíc ostávající materiál jako polotuhé výkaly. Je-li střevo poškozené nebo zapálené, absorpce je utlmena a vznikají vodové výkaly.

Průjem dělíme na:

a) akutnívzniká náhle, trvá většinou méně než 4 týdny, dělíme ho na infekční a neinfekční

  • infekční průjem - jeho příčinou je infekce - zánět způsobený bakteriemi (salmonela, shigela, některý patogenní kmen Escherichie coli, Campylobacter jejuni), viry (rotaviry, adenoviry) nebo parazity (Cyclospora, Giardia lamblia). Má-li průjem několik členů rodiny najednou, je velmi pravděpodobné, že jej vyvolaly viry.

  • neinfekční průjem - způsobený dietní chybou, alergií, vypjatým psychickým stavem. Patří sem i cestovatelský průjem způsobený různými potravinami typickými pro danou zem, dále nadměrná konzumace vodnatých potravin (meloun), potravinová alergie, požití velkého množství tekutiny, alkoholu.

    Častou příčinou průjmu je také užívání některých druhů léků (např. antibiotika, antidepresiva, přípravky železa, hořčík)

b) chronický (dlouhodobý) - trvá delší dobu (více než 4 týdny), může mít rozdílné příčiny, nejčastější příčinnou je tzv. dráždivý tračník (poruchy vyprazdňování) a vyžaduje podrobnější vyšetření.

Chronický průjem může být:

  • funkční - bez zřetelného onemocnění trávicího ústrojí, podmíněn spíše nervovými a psychickými vlivy – stres před zkouškou, vyšetřením u lékaře, před odjezdem na dovolenou apod.
  • s organickou příčinou: rakovina tlustého střeva a konečníku, divertikulitida (zánět výchlipky tlustého střeva), celiakie (alergie na lepek), střevní zánětlivé choroby – např. ulcerózní kolitida nebo Crohnova nemoc, špatné vstřebávání potravin – např. chronické onemocnění slinivky břišní, stavy po závažnější operaci žaludku, střeva nebo žlučníku, omezení plochy střeva pro vstřebávání, např. operací (odnětí části střeva) nebo při zánětu, dlouhodobě probíhající střevní infekce (paraziti), hormonální změny – např. cukrovka, zvýšená činnost štítné žlázy, porucha činnosti nadledvinek (Addisonova choroba), některé léky, včetně antibiotik, léky obsahující hořčík, léky proti překyselení žaludku, léky upravující vysoký tlak, léky užívané při kloubních zánětech a projímadla, průjem doprovází také otravy rtutí či železem.
  •  

Standardní léčba PRŮJMU

U lehčího průjmu postačí samoléčba. Důležité je zavodnění organismu: čaj, minerálka, rehydratační roztoky. Je třeba upravit jídelníček, vhodné jsou netučné, nemastné, nesmažené potraviny např. vařená mrkev, rýže, brambory, suché pečivo, suchary, banány, strouhaná jablka apod. Léky používané proti průjmu nazýváme antidiarhoika. Při lehčích formách průjmu a při prevenci průjmu lze také užívat vlákninu nebo přípravky s obsahem probiotických kultur - probiotické kultury obnovují a harmonizují střevní mikroflóru, upravují zažívání a posilují imunitní systém.

Kdy jít k lékaři? 

  • Pokud příznaky průjmu trvají více než týden.
  • Při věku pacienta nad 60 let.
  • Průjem u malých dětí.
  • Se závažným onemocněním - srdce, plic, cukrovkou, střevními záněty, s umělou ledvinou.
  • Při těhotenství a kojení (mohou užít Smectu, černé uhlí, Hylak).
  • Pokud užíváte léky – léky na cukrovku, kortikoidy, imunosupresíva.
  • Pokud jsou přítomny varovné příznaky jako teplota nad 39 °C, neschopnost příjmu tekutin, stolice s hlenem nebo krví, tuk ve stolici (steatorea), zelená stolice, silné bolesti břicha, omdlévání, nedávný návrat z tropické a subtropické oblasti.

Příznaky PRŮJMU

Kromě častých stolic se mohou objevit:

  • bolesti břicha
  • křeče
  • nevolnost
  • zvracení
  • pocit slabosti
  • zvýšená tělesná teplota
  • dehydratace (velké ztráty tekutin a tím i potřebných látek)
  • u vleklých průjmu také úbytek na váze

Důležitý je také vzhled stolice. Ten bývá rozdílný podle příčiny průjmu. Může být spojen se stavy jako abdominální bolestnauzea (nevolnost) a vení

 

Odstranění PRŮJMU tradiční čínskou bylinnou medicínou

Pro odstranění příčin onemocněním PRŮJEMje nutné se objednat na osobní konzultaci k Dr. Zhengovi (kontakty ZDE). Ten si udělá vlastní diagnózu, díky které zjistí přesné příčiny, které Vám pomůže odstranit.

Zároveň je nutné brát na vědomí čínské pořekadlo:

"Každé onemocnění by se mělo léčit minimálně 2x takovou dobu, jakou se neléčilo."

Osobní léčba u Dr. Zhenga tuto dobu rapidně zkracuje.

 
 
 

 

-
Před návštěvou je nutné se TELEFONICKY OBJEDNAT!
Před návštěvou je nutné se TELEFONICKY OBJEDNAT!